3 czerwca 23 - Katarzyna Łochowska - Wszelki wypadek


3 czerwca wystąpiła u nas w Salonie obdarzona pięknym głosem aktorka teatru Ateneum. Katarzyna Łochowska jest absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej i ma na koncie role w sztukach Szekspira, Moliera, Zapolskiej, Dostojewskiego, a jej pasją jest śpiewanie zarówno w przedstawieniach teatralnych w macierzystym Ateneum, takich jak: „Trzy razy Piaf”, „Kofta”, „Opera Granda” czy „La Boheme”, jak również w musicalach i koncertach. Występuje także z własnymi recitalami. Grała u Juliusza Machulskiego, Piotra Łazarkiewicza, Krystyny Jandy, Artura Barcisia, Barbary Sass-Zdort.


W naszym Salonie gościła z poezją Wisławy Szymborskiej w programie zatytułowanym ”WSZELKI WYPADEK”, w którym znajdują się między innymi takie wiersze, jak: Dworzec, Obmyślam świat, Wszelki wypadek, Miłość szczęśliwa, czy Ludzie na moście – układające się w opowieść o miłości, nadziei, przemijaniu – życiu i śmierci. Akompaniament 3 czerwca 2023 zapewnili Witold Robotycki – fortepian, Janusz Słotwiński – kontrabas.
 
 
Po raz pierwszy spotkanie Sztokholmskiego Salonu Poezji odbyło się w samym centrum miasta przy Luntmakargatan 82 na Vasastan i przestronnej sali, gdzie od 1956 roku działa Betlehemskyrkan.
 

Wcześniej od października 1840 ta działalność była w miejscu, gdzie była Engelska kapellet, a obecnie jest drugi i trzeci wieżowiec przy Hötorget, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie zbudowanej w 1926 roku filharmonii sztokholmskiej. Tam był pierwszy własny budynek Wolnego Kościoła (Frikyrka), ale w 1953 roku.został zburzony w ramach rewitalizacji centrum miasta (Norrmalmsreglering).

 
Katarzyna Łochowska na stałe współpracuje z warszawskim Salonem Poezji. Tydzień przed wizytą w Sztokholmie wystąpiła w spotkaniu z poezją nonsensu pt "Akond ze Skwak". Wiersze z "Księgi nonsensu" Edwarda Leara czytali - Zbigniew Zamachowski wraz z córkami - Marią i Bronisławą. Muzyczną oprawę, nie mniej zabawną, zapewniła Katarzyna Łochowska - śpiew oraz Marcin Mazurek - fortepian.
Edward Lear to angielski poeta i rysownik, który do historii przeszedł jako autor poezji nonsensownej, zwłaszcza  limeryków. Należał do niewielkiej grupy poetów XIX wieku, uprawiających rzadki wtedy nurt ”poezji niepoważnej”, zachwycającej swych wielbicieli wyjątkowym stężeniem absurdu, czarnego humoru i  pure nonsensu. 


Spotkanie warszawskiego Salonu było w niedzielę 28 maja w Dworze Polskim w Pęcicach, jak zawsze o godz.12:00 i wstęp był bezpłatny. Właściciele udostępnili dwór i okalający go park Fundacji Dwór Polski, prowadzącej działalność na rzecz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.