Sztokholmski Salon Poezji do roku 2020

Uroczysta inauguracja była 23 maja 2009 i podobnie jak kolejne spotkanie zorganizowana została w siedzibie Instytutu Polskiego przy Villagatan 2 w Adelsköldska villan [ artykuł w PoloniaInfo>>> ] [ anons>>> ] [ Nasze zdjęcia>>> ]

Polonijna gazeta, w której zamieszczono kilka recenzji ze spotkań przyznała za działalność Salonu nagrodę Poloniki 2015 i w komunikacie prasowym podano m. in.

Małgorzata Kwiecińska- Järvenson otrzymuje nagrodę za stworzenie Sztokholmskiego Salonu Poezji i niestrudzone od maja roku 2009 jego programowanie, prowadzenie i pozyskiwanie sponsorów. Salon jest autoryzowaną filią (jedną z pięciu poza granicami Polski) Krakowskiego Klubu Poezji Anny Dymnej i Teatru im. Słowackiego. Przez te lata widzowie i słuchacze Salonu podziwiali kilkunastu czołowych aktorów scen polskich, ich świetne interpretacje setek najlepszych polskich tekstów poetyckich oraz spotkali kilku wybitnych poetów we własnych osobach. Animatorce Salonu udało się zgromadzić wokół siebie grono wiernych współpracowników, którzy wspomagają ją w uprawianiu i użyźnianiu tej oazy wysokiej polskiej kultury w Szwecji. Pojawił się również okolicznościowy artykuł pt "Salon pełen Małgorzaty". Wcześniej były recenzje, jak np Wiersze Tadeusza Różewicza - Irena Jun i Wiesław Komasa, czy S.Wyspiański w wykonaniu Olgierda Łukaszewicz.

 

Anonse spotkań zamieszczał na bieżąco polonijny serwis i pojawiały się tam także artykuły. Były również zamieszczone fotoreportaże:

2010.05.21, Jerzy Zelnik w Sztokholmskim Salonie Poezji, TeaterStudio Lederman, Sztokholm Foto: Aleksandra Olejnik 

2011.11.01, Grażyna Barszczewska i Krzysztof Orzechowski, Sztokholmski Salon Poezji, Villagatan 2, Sztokholm Foto: Bogusław "Bobo" Rawiński

2012.05.19, Wiesław Komasa, Sztokholmski Salon Poezji, Villagatan 2, Sztokholm Foto: Michał Dzieciaszek

2015.03.07, Andrzej Seweryn w Sztokholmskim Salonie Poezji, Konsulat, Sztokholm Foto: Bogusław "Bobo" Rawiński

W 10 rocznicę Anna Seniuk wystąpiła z programem PORTRET KOBIECY i był to także ostatnim anonsem w PoloniaInfo Występ zorganizowany został 11 maja 2019 i był w Teaterstudio Lederman przy Gästrikegatan 13. Na temat jubileuszu jest oddzielna strona.
 
 
 
5 października 2019 na pierwszym po jubileuszu spotkaniu Grzegorz Damięcki wystąpił z programem "Nic dwa razy się nie zdarza” [ Nasze zdjęcia>>> ]


 
Nasze ostanie spotkanie przed pandemią było 15 lutego 2020 roku i Barbara Dziekan zaprezentowała program Teatr jest kobietą [ Nasze zdjęcia>>> ]

Pierwsze Salony miały miejsce w siedzibie Instytutu Polskiego, który bezpośrednio graniczył z posesją Ambasady. Ten zabytkowy budynek z 1888 roku Polska zakupiła 1973.  Na temat spotkań w Instytucie jest oddzielny wpis.

 
Spotkanie z poezją przeniesione zostały przez to z bardzo prestiżowej okolicy w centrum miasta do podmiejskiej gminy Sundbyberg i Willa Nilsbo z 1888 roku, która od 1986 jest siedzibą Konsulatu Generalnego RP. Decyzją polskich władz tu ostatnie spotkanie Salonu było 7 października 2017. Na temat spotkań w konsulacie jest także wpis.
 
 
Wybory prezydenckie spowodowały, że spotkanie w maju 2015 było w Polskim Klubu Seniora. Monika Rasiewicz wystąpiła z programem opartym na poezji Mirona Białoszewskiego pt. NAMUZOWYWANIE, a oprawę muzyczną zapewnili: Zbigniew Bizoń – saksofon, Janusz Słotwiński – kontrabas. [ Nasze zdjęcia>>> ].
 
 
Kolejnym miejscem spotkań Salonu był Teaterstudio Lederman w kamienicy z 1909 roku w sztokholmskiej dzielnicy Vasastan, ale aktualnie jest w przebudowie. Dostępny jest wpis na temat spotkań w tym miejscu
 

Aktualnym miejscem spotkań jest Teater Tre w najmodniejszej obecnie dzielnicy rozrywkowej miasta, którą można porównać z warszawską Pragą.